תמ"א 38 –  הסכמת הדיירים

כאשר מדובר על הסכמת דיירים, מדובר על הסכמת של דיירי הבניין לבצע שינוי, בין אם מדובר בשיפוץ מקיף וכולל של הבניין ובין אם מדובר במשהו מינורי. במאמר הבא יפורט על הנושא, כך שתדעו יותר לעומק על מה מדובר והיכן אתם עומדים.

בכל אופן, יש לשים לב שעל מנת להניע תהליכים שונים, יש להגיע לרוב שונה. כך למשל, על מנת שדיירי הבניין יוכלו ליהנות מתחילת תהליך של תמ"א 38, יהיה צורך ברוב של 2/3 מדיירי הבניין. מדובר במשהו שהוא לא מובן מאליו, היות ובמקרים רבים די קשה להשיג רוב כזה. יהיה צורך להבהיר באופן נהיר ונחרץ לדיירי הבניין אודות היתרונות השונים, כך שהם יבינו ויעשו את הבחירה הנכונה.

תמ"א 38 הסכמת דיירים או אי הסכמתם הינו עניין אשר רבים מאתנו נתקלים בו. מדובר בעניין מהותי למדי, היות והוא עלול להצית סכסוכים שונים, ואף יחסים קרים בין דיירי הבניין. בכל אופן, כדאי לשים לב שהפרויקט נעשה אך ורק לאחר הסכמה מלאה מצד הדיירים, היות ולולא הסכמתם אתם מסכנים את מערכת היחסים בין דיירי הבניין.

 

מהי תמ"א 38 בעצם?

תמ"א 38 זה בעצם אוסף של תקנות אשר תפקידם להבטיח חיזוק מבנים אשר סובלים מסכנת התמודדות בעת רעידת אדמה. מדובר בתקנות מצילות חיי אדם, כאלה אשר מומלץ להתייחס אליהם במלוא כובד הראש. אחרת עלולים לקרות אסונות שלא ציפינו להם. הרי אנו בטוחים שהבטיחות שלכם ושל האנשים שגרים אתכם בדירה חשובה לכם, כך שאל לכם לזלזל בשום אופן בנושא של בטיחות המבנה שבו אתם גרים.

אז בכדי לסכם את העניין, כך שתוכלו להבין בפשטות מדוע כדאי לכם לשכנע את כלל דיירי הבניין לבחור בתמ"א 38, הנה לכם הדברים החשובים ביותר שבעצם הופכים את תמ"א 38 לדבר נחוץ בעבור מרבית הבניינים במדינת ישראל.

בטיחות מעל הכול – הדבר שניתן להחשיב אותו כ – "הכי ברור מאליו" בכל הקשור לתמ"א 38 הוא עניין הבטיחות. התכנית הזו שמה לה למטרה לשפר את התנאים הבטיחותיים של הבניינים הישנים במדינת ישראל, וזאת על ידי חיזוק התשתיות ובדיקה מקיפה של אופן הבנייה.

שיפוץ וחידוש – לעתים קרובות כאשר התכנית הזו מיושמת, ניתן לשים לב לחידוש כללי של המבנה ושיפור הנראות שלו. כך שאם תבחרו ביחד עם דיירי הבניין שלכם ללכת על התכנית הזו, תוכלו ליהנות לא רק מבניין בטיחותי יותר, אלא גם מבניין שנראה הרבה יותר טוב. הדבר עשוי בסופו של דבר להוביל גם לעליית מחירים, כך שכדאי לא להמעיט בחשיבות של הדבר.

קלות ופשטות – כיום לעבור תהליך של תמ"א 38 זה דבר פשוט לחלוטין. הגורמים המקצועיים ידריכו אתכם ואת דיריי הבניין שלכם שלב אחר שלב בכל הנוגע לאופן שבו הבניין שלכם צריך לעבור את הליך החידוש.

נכסים מניבים לצרכי השקעה

עומד לרשותכם כסף פנוי לצרכי השקעה? מתלבטים היכן להשקיע את הכסף? רוצים ליהנות מתשואות גבוהות בגין ההשקעה הישירה שלכם? בשורות הבאות ריכזנו עבורכם מידע מורחב אודות אפיקי השקעה אטרקטיביים בענף הנדל"ן, ענף הנחשב כיום לאחד מאפיקי ההשקעה המרכזיים ביותר בישראל, וזאת בשל העלייה המתמדת במחירי הדירות למגורים ומחירי הנכסים המיועדים לצרכי תעשייה ומסחר.

[Read more…]

קצת על השקעות נדל"ן בארה"ב

השקעות נדלן בארהב כמו כל תחום אחר תלויות באופן משמעותי בניסיונו האישי של המשקיע. במאמר הנוכחי ברצוננו לבודד ולזהות את רכיבי הנוסחא המנצחת להשקעה כדאית, כלומר את אותן נקודות המפתח המרכזיות המאגדות בתוכן אינפורמציה רחבה לכדי מסמך אחד ומשמשות כתנאי שאין בלתו לביצוע עסקה בטוחה. המשקיע חייב להביא בחשבון את אותן הנקודות הקריטיות ולאחר מכן לבחון ולקבל החלטה חד משמעית לגבי הכניסה לתחום ההשקעות של נדלן בארהב.                                                                                   

בחינת נתוני הסביבה

רכיב קריטי בתהליך ההשקעה אשר עתיד להביא שקט נפשי וביטחון כלכלי למשקיע קשור ישירות לנתוני הסביבה המחייבים בדיקה יסודית ומקיפה. קיימים חמישה סוגים שונים של נתוני סביבה שיש להבדיל ביניהם. הראשון הוא נתוני אוכלוסיה. כאן חשוב לשאול האם חל גידול באוכלוסיה באזור, מהו שיעור הגידול בעשר השנים האחרונות והאם ישנו צפי להמשך המגמה בשנים הקרובות. כאן חשוב גם לברר את גודל משק הבית, התפלגות גילאים, גיל ממוצע, צפיפות אוכלוסיה ושיעור משקי הבית עם ילדים.

נתונים כלכליים וכלליים

השקעות נדלן בארהב מחייבות תחילה גם את בחינת הנתונים הכלכליים כלומר את ההכנסה הממוצעת למשק הבית, הכנסה חציונית בסביבה ושיעור עובדי צווארון לבן ו/או כחול. לאחר מכן יש לבדוק את נתוני נדלן בארהב את שיעור הבתים בשכירות או בבעלות פרטית, שווי חציוני של בית בסביבה, שיעור הבתים הפנויים, משך הזמן הממוצע בו משפחות נשארות בבית מושכר והיצע הנכסים בכינוס. בדיקת נתונים כלליים מתייחסת לרמת הפשיעה באזור, איכות החינוך ובתי הספר, חוק הגנת הדייר ו/או בעל הבית, נתוני אקלים ומבנה מיסויי. סקירת שוק השכירות המקומי מתייחסת למשך הזמן הממוצע בו לוקח לנכס להיות מושכר, לגובה דמי השכירות, נפח עסקאות השכירות ורמת הביקוש בשוק.

בדיקת הנכס

השקעות נדלן בארהב מחייבות התייחסות ניכרת גם לנתוניו הפיזיים של הנכס הכוללים את שטח המגרש, היתרי בנייה, שטח בנוי, כמות חדרי השינה, שנת בנייה, מצב הנכס, חדרי שירותים וכן האלה. בשלב הבא במסגרת בחינת הנכס יש לערוך ניתוח השוואתי של עלות הנכס המוצע בהשוואה לעלויות נכסים אחרים עם מאפיינים דומים ובאותה הסביבה שנמכרו במהלך שלושת החודשים האחרונים. לאחר מכן יש לבדוק את ערך הכינון הביטוחי כלומר מהי הערכתו של שמאי חברת הביטוח לגבי עלות הבית מבלי מרכיב הקרקע.