חוות דעת פסיכיאטרית לטובת זכויות נפגעי הנפש

על פי החוק בישראל, נפגעי נפש זכאים לקבל לא מעט זכויות, הן על מנת לסייע להם ולבני משפחתם להתמודד עם הפגיעה, והן לטובת סיוע בהשתלבות בקהילה. על מנת לקבל את הזכויות הללו נפגע הנפש צריך להיות מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי ועל ידי רשויות הבריאות השונות, וכדי שתהיה הכרה כזאת נדרשת חוות דעת פסיכיאטרית הנכתבת על ידי פסיכיאטר מוסמך. על התהליך שצריך לעבור על מנת לקבל את הזכויות ועל חשיבותה של חוות הדעת, תוכלו לקרוא במאמר שלפניכם.

נפגעי הנפש בישראל

ישראל היא מדינה מאוד מתקדמת מבחינה רפואית, הן מבחינת היכולת לאבחן ולאתר מחלות ומצבים נפשיים והן מבחינת הטיפול וההכרה במצבים שכאלה. מכיוון שלא יכול להיות מצב שבו כל אחד מקבל זכויות למרות שהוא לא באמת זכאי להן, יש חשיבות גדולה מאוד לקבלת דו"ח מפורט, המציין מהי האבחנה – היינו – מאיזו מחלת נפש סובל המטופל, ואת השלכותיה של מחלה זו על המטופל מבחינת יכולותיו הקוגניטיביות, הנפשיות והמוטוריות כאחד.

האבחון צריך להתבצע על ידי פסיכיאטר מוסמך, המתמחה בכתיבת חוות דעת פסיכיאטרית הקבילה בבית משפט. קבלת הזכויות מותנית בהגשת בקשה למוסד לביטוח לאומי ולשאר רשויות הבריאות, בצירוף אותה חוות דעת ומסמכים נלווים נוספים, ובקבלת אישור מטעמה של הוועדה הרלוונטית.

זכויות נפגעי הנפש בישראל

לאחר קבלת האישור מרשויות הבריאות השונות ומהמוסד לביטוח לאומי לכך שהם מכירים בכך שהתובע מוגדר כנפגע נפש, מתחילים בתוכנית שיקומית. במסגרת תוכנית זו זכאי נפגע הנפש לקבל לא מעט זכויות, ביניהן:

  • טיפולים ואשפוזים – נפגעי נפש זכאים לקבל טיפולים רפואיים הן במסגרת אשפוז והן כטיפולים שגרתיים, המיועדים לסייע להם להתמודד עם המחלה בצורה טובה יותר ולאפשר להם לתפקד בצורה עצמאית ככל שרק ניתן.

 

  • בדיקות – נפגעי הנפש זכאים לקבל בדיקות וטיפולים מסוימים שאינם קשורים בקשר ישיר למחלה שלהם מבלי לשלם או בתשלום סמלי בלבד. בין הטיפולים האלה ניתן למנות טיפולי שיניים וכן טיפול לשם כבוד בנפגע נפש על ערש דווי.

 

  • שיקום ושילוב בחברה – נפגעי נפש זכאים לקבלת סיוע בהשתלבות בקהילה, לרבות התאמות בלימודים ובבחינות הבגרות, סיוע במציאת מקום עבודה, סיוע במציאת מקום מגורים ועוד – הכול, כמובן, בהתאם למצב.

 

  • סיוע למשפחות – גם משפחותיהם של נפגעי נפש זכאים לקבל סיוע פסיכולוגי צמוד לטובת קבלת כלים לטיפול נכון ולהתמודדות.

יש זכויות נוספות המגיעות לנגעי הנפש, והכול בהתאם למצבם הנפשי ולאחוזי הנכות שנקבעו להם במוסד לביטוח לאומי.

הכול מתחיל בחוות דעת פסיכיאטרית

על מנת לקבל את הזכויות שצוינו לעיל, יש להגיש בקשה ייעודית למוסד לביטוח לאומי, ולגבות אותה בחוות דעת פסיכיאטרית ובמסמכים נוספים. היעזרות בפסיכיאטר המתמחה בכתיבת חוות דעת מסוג זה תסייע מאוד לנפגע הנפש לקבל את הזכויות המגיעות לו, והיכולות לתרום הרבה מאוד לשיפור מצבו ולשיקומו.

PDD-NOS, מקנה קצבת ילד נכה?

לא כל בעיה מוגדרת ובקשת האוטיסטית יש תסמונות שונות, שאינן מסווגות בהתאמה מלאה לסיווגים שנכתבו במסגרת התסמינים המאפיינים של האוטיזם. PDD-NOS היא הפרעה התפתחותית נרחבת שאינה מתאימה לאף סיווג מוגדר של תסמיני הקשת. מה זה אומר? זה אומר שמאפייני ההפרעה יכולים להשתייך גם לרובד ההתנהגותי, גם לבעיות בשפה וגם ללקויות שונות בתחומים חברתיים. הסיבה לכך שלקויות אלו אינן מתאימות לאף סיווג רשום של הקשת האוטיסטית היא שהתסמינים השונים אינם עוברים את הסף שנקבע מראש. ניתן לאבחן האם אדם סובל ממצב של PDD-NOS על ידי אבחון מיוחד, הנערך על ידי צוות מומחים בתחום הנפש, הנוירולוגיה, הפסיכיאטריה והריפוי בעיסוק. אלו בוחנים את ההיסטוריה של הילד או המבוגר, עורכים תצפיות שונות, מראיינים את ההורים, מבקשים מהאנשים שחיים עם אותו אדם או מצויים בסביבה הקרובה היומיומית שלו למלא שאלוני התנהגות שונים ונעזרים בחוות דעת של המורים של הילד. [Read more…]

איך מומלץ להתנהל במצב של פגיעת עבודה?

רבים מאיתנו לא מכירים את החוקים והכללים העוסקים בזכויותנו במקרה של תאונת עבודה, מחלה המתפתחת בעקבות עבודה וכדומה. במצבים שכאלה מומלץ להתעדכן בשלבים הנחוצים אותם יש לבצע לאחר מצב של פגיעת עבודה.                                                                                                                                                                        [Read more…]

כל המידע המקיף על אובדן כושר עבודה

אדם, אשר נפגע וחלה ואיבד את כושרו לעבוד, מצב זה, יביא לירידה דרסטית בהכנסותיו עד כי לא תהיינה לו הכנסות כלל. יש לבחון את המקורות מהם יוכל הנפגע לקבל קצבה כמו: ביטוח לאומי, חברת ביטוח או מהפנסיה שאגר במשך שנים בעבודתו. יש להיעזר בגורמים מקצועיים המתעסקים אך ורק בתחום זה ע"מ  לקבל את מרב הזכויות המגיעות לנפגע. חשוב לזכור כי הבירוקרטיה מול המוסד לביטוח לאומי היא ארוכה ומתישה. ניתן בהחלט לחסוך כאבי ראש מיותרים ולהגיע בלוויית אדם מקצועי, אשר ינחה את הנפגע לקבלת הקצבאות המגיעות לו כאחד אשר נגרם לו אובדן כושר עבודה עקב תאונת עבודה , מחלה וכדומה.

גם חברות הביטוח, הם מוסדות לכוונת רווח והן אינן ממהרות לאשר במהרה תביעות של אנשים שאיבדו את כושרם לעבוד. במקרים מסוימים, חברות הביטוח מאשרות סכום חלקי בלבד ומנסות להתחמק מתשלומים המגיעים למבוטחים בכל מיני טענות כמו: "אי-גילוי" או "אי-עמידה" בתנאי הפוליסה. המוסד הראשון שיש לפנות אליו במקרים של אובדן כושר עבודה, הוא המוסד לביטוח לאומי. יש למלא את הטפסים ולצרף את המסמכים הרפואיים שמעידים כי אדם זה נפגע כתוצאה מתאונה או מחלה.

 מתי לפנות לחברת הביטוח?

נציגי הביטוח הלאומי, בודקים את הטפסים אותן מילא הנפגע. במידה והנציגים הכירו במקרה כתאונת עבודה, המוסד לביטוח לאומי, יפצה את הנפגע בשבעים וחמישה אחוז מהשכר האחרון שהרוויח ממקום עבודתו. תשלום זה, ניתן לנפגע במשך כשלושה חודשים במידה ולא יכל לעבוד במשך תקופה זו. במידה ואותו נפגע אינו יכול לעבוד יותר לאחר תקופה זו, עליו למלא שב טפסים של תביעה לגמלת נכות. רק לאחר שהנפגע הגיש את הטפסים הדרושים וביצע את התביעה במוסד לביטוח לאומי ואף הוגשה כבר החלטה, ניתן לפנות אל חברת הביטוח .

במידה ואין לנפגע ביטוח פרטי של אובדן כושר עבודה, כדאי כי יבדוק את ביטוח המנהלים או את קרן הפנסיה. אם יש לנפגע ביטוח חיים (פרטי), לרוב ישנו סעיף של אובדן כושר העבודה והוא יוכל לנסות להפעיל אותו במקרה זה.

פגיעה כתוצאה מתאונת דרכים הנחשבת כתאונת עבודה

אדם אשר נפגע בתאונת דרכים שנחשבת כתאונת עבודה, היות והתאונה קרתה בזמן עבודתו, בדרך מהעבודה או אליה, תאונה זו, תיחשב כתאונת עבודה לכל דבר ועניין. אדם הנפגע מתאונה מסוג זה, יוכל להגיש תביעה נגד חברת הביטוח שביטחה את רכבו אך גם במוסד לביטוח לאומי. נכון שיש סרבול מבחינת הטפסים והליך ארוך, אך בסופו של דבר הנפגע יקבל את פיצוייו או את הקצבה החודשית שמגיע לו אם אכן הוכח, כי הוא נפגע כושר עבודה.

הזכויות שלכם- מה מגיע לכם?

אנשים רבים שחולים במחלות הסרטן ומוגדרים כנכים אם באופן זמני ואם בצורה קבועה, אינם יודעים על הזכויות שלהם במוסד לביטוח לאומי ובמחלקת מס הכנסה של מדינת ישראל. מאמר זה יגולל בפניהם ובפני יקיריהם אילו זכויות נכים מגיעות להן וכיצד הם יוכלו לממש אותן.                                       [Read more…]

ביטוח תלמידים – כל מה שחשוב לדעת עליו

קיימים סוגים של ביטוחים. אחד מהם הוא ביטוח תלמידים, שכפי שמעיד שמו מיועד לתלמידים עצמם ומגן עליהם בשעות הלימודים וגם אחריהן. ביטוח מסוג זה הינו ביטוח התקף 365 ימים, הן בזמן ששוהים בבית הספר, הן בפעילויות מחוצה לו והן לאחר שהתלמיד חזר לביתו. מדוע מדובר בביטוח חשוב ומה עושים במקרה של פגיעה? על כך ועוד, במאמר הבא. [Read more…]

תאונות עבודה ומה מגיע לעובדים

תאונות עבודה הן משהו שלמרבה הצער מתרחש כל הזמן, בכל מגזרי הפעילות במשק הישראלי. תאונת עבודה היא אירוע פתאומי שיכול בהחלט לפגוע קשות בבריאותו של אדם וביכולתו להשתכר ולפרנס את משפחתו. במסגרת חוק ביטוח לאומי מוגדר גם ביטוח נפגעי עבודה והמוסד לביטוח לאומי מעניק לנפגעים אלו זכויות רפואיות וכלכליות מגוונות, זאת לצד הזכויות של נפגעי עבודה עקב ביטוחים מסחריים למיניהם. במצב של תאונת עבודה, חשוב מאוד להבין מהן הזכויות המגיעות לכם ומה הכספים שאתם צריכים לקבל מהגורמים השונים – כאשר ליווי וייעוץ מקצועי עשויים בהחלט לסייע לקבל את מלוא הזכויות ואת הסכומים להם אתם זכאים. [Read more…]

תזונה נכונה בגיל ההתבגרות

גיל ההתבגרות הוא תקופה לא פשוטה, הכוללת, במסגרתה, שינויים רבים ואתגרים מסוגים שונים. הגוף חווה תהליכים רבים בתקופה זו, והנער או הנערה מגלים את עצמם מחדש ומסגלים לעצמם התנהגות הנחשבת אופיינת לגיל. גם עבור ההורים מדובר בתקופה לא קלה ובהתמודדות לא פשוטה. יש צורך בסבלנות רבה ובמיוחד – בהבנה. לאור התהליכים בגוף וגם הגדילה המשמעותית, חשוב לצרוך מזונות שונים ולאמץ אורח חיים בריא יותר. אילו מזונות ואיזה תפריט כדאי לבחור בתקופה זו? על כך, במאמר הבא. [Read more…]

מקרי רשלנות רפואית בהריון – מהם וכיצד מתמודדים איתם נכון?

קיימים סוגים שונים של מקרי רשלנות רפואית. לצערנו הרב ישנם לא מעט מקרים, שעל חלקם שומעים גם באמצעי התקשורת, בהם נגרם נזק משמעותי למטופל. במקרים מסוימים נגרם לו אף מוות או נזק בריאותי חמור במיוחד. מקרי רשלנות רפואית בהריון, בטיפולם של עו"ד רשלנות רפואית, נחשבים למקרים נפוצים מאד, ובעיקר בשל העובדה שמדובר בתקופה, בה מעורבים לא מעט הליכים רפואיים שונים, חלקם פשוטים ואחרים עשויים להיות גם מסובכים. מהם מאפיין מקרים אלה וכיצד ניתן להתמודד איתם? על כך, במאמר שלפניכם. [Read more…]

זכויות רפואיות

בישראל, למרבה הצער, על מנת לקבל את מלוא הזכויות הרפואיות והכספיות המגיעות לאנשים אשר נפגעו בתאונות, במחלות וכן הלאה יש לעבור מסכת ייסורים ובירוקרטיה ולעיתים יכול לקחת שנים עד למימוש כל הזכויות, אפילו כאשר ברור לכל כי האדם אכן סובל ואכן זכאי לסיוע מהמדינה והגורמים הרשמיים בתמורה לתשלום מיסים לאורך כל חייו. המקרים הקשים והארוכים ביותר הם ככל הנראה קבלת אישור של קצבת נכות כללית – התהליך כולל ביקורים חוזרים ושונים אצל ועדה רפואית ובירוקרטיה רבה. לאור המצב הזה, קבלת סיוע בנושא מגורם מקצועי כגון עורך דין ביטוח ומומחים לעבודה מול הרשויות בהחלט יכולה לעזור לקבלת כל הזכויות והכספים שמגיעים לך. [Read more…]